JAUNUMI

Aktualitātes par COVID-19

Vēlamies informēt ikvienu zobu higiēnistu, ka šobrīd, joprojām, ir pieļaujami TIKAI zobārstniecības pakalpojumi akūtos un neatliekamos gadījumos, kā arī no 2020.gada 20.aprīļa var sniegt papildus arī šādus plānveida veselības aprūpes pakalpojumus zobārstniecībā, kā uzsākto zobu slimību ārstēšanas procesa un iesākto protezēšanas darbu pabeigšanu un ortodontisko ārstēšanu!


Covid-19 pandēmija ir skārusi visu pasauli un arī mūsu valsti - Latviju. Tās ietekme jūtama ir mums katram. Tāpēc šajos neparastajos apstākļos, iesakām sekot līdzi notikumiem pasaulē https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019, jo īpaši Latvijā https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/aktualitate-par-jauno-koronavi


ISDH 2022: International Symposium on Dental Hygiene

Scientific Content Taking Shape

IFDH and the ISDH Local Organizing Committee of the Irish Dental Hygienist Association continue to prepare the exciting scientific content for ISDH Dublin 2022. As healthcare professionals we continue to deal with the global pandemic effects, both personally and professionally, so having something to look forward to in 2022, will help raise all our spirits.

Stay updated on ISDH 2022 

INFORMĒJAM, KA NO 2018.GADA 1.JANVĀRA REĢISTRĒTIES LZHA KONFERENCĒS IESPĒJAMS TIKAI AR evisit BIEDRA KARTĒM! Pasūtīt biedra karti var šeit >> 

International  Federation of Dental Hygienists

Dear Colleagues,

The COVID-19 global pandemic effects all of us both personally and professionally, including the dental team and the Dental Hygiene profession.

In these extraoradinary circumstances and because the situation differs from country to country, IFDH advises you to follow the recommendations of the World Health Organization, your national governements, your national Dental and Dental Hygiene organizations and the advice of experts.

Patient safety and staff health and welfare must be our number one concern.

Information that we have received to date (US, Canada, Ireland, Australia, United Kingdom) has been posted below and we will continue to add updates as we receive more information from our 34 country members.

Wishing everyone continued good health,

Corrie JongbloedIFDH President

Vairāk informācija >> IFDH 
LZHA sadarbībā ar EDHF un Pierre Fabre Oral Care & Orivas Latvija uzsākuši kopprojektu zobu higiēnistu tālmācības platformas izveidei kursam - "Oral Health Professional Training" (OHPT) - un tā tulkojumu latviešu valodā. Platformas atklāšana paredzēta 2019.gada rudenī. 
Kings College London un IFDH aicina ieskatīties publikācijā:  Alliance for a Cavity-Free Future. Policy Lab Report: Towards Paying for Health in Dentistry  Towards_paying_for_health_in_Dentistry-_Policy_Lab_Report.pdf

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .